Genel olarak vücudumuza büyük fotoğraftan bakacak olursak göz çevremiz estetik açıdan önem teşkil eden bölgelerinden biridir. Bu bölge ne kadar parlak ve canlı görünürse kişiye o kadar sağlıklı, dinç ve genç bir görünüm kazandırır.

Gözaltı morluğu, göz çevresinde bir takım farklı mekanizmalarla ortaya çıkan alt göz kapağı derisinin çevresine göre koyu renkte görünmesidir. Sıklıkla sağlık açısından sorun oluşturmamakla birlikte kişilerin emosyonel durumunu çok olumsuz etkileyerek önemli bir estetik kaygı kaynağı olabilmektedir.

Kişinin görünüşünü bozan, rantabl görünüşe olumsuz dokunuş sergileyen en sık rastlanılan cilt problemlerinden biride gözaltı morluklarıdır.

Normal şartlarda gözaltı morluğu olmayan kişilerde dahi işinden dolayı gereğinden fazla bilgisayar başında yâda telefonla uğraşılmasıyla da oluşabilen morluklar

Genetik yâda çevresel olarak ikiye ayırabiliriz.

Bunlar; Yorgunluk, stres, uykusuzluk, kötü beslenmek, yaşlanma, sigara, kansızlık(anemi)gibi nedenlerden ötürü oluşabilir. Kalıcı olmayan bu morlukların tedavisi de mümkündür.

Genetik olarak: Çıkıntılı kemik yapısına sahip olmak ve beyaz ten gözaltında çukura neden olabilir. Bununla birlikte gözaltında fazla melanin pigmenti birikmesiyle koyuluklar oluşabilir.

Güneş: Ultraviyole (UV) ışınlarına fazla maruz kalmak melaninin(cilde rengini veren pigment)çok üretilmesine sebep olur buda göz çevresindeki koyulukları artırır.

Kansızlık (Anemi): Cildin soluk görünmesine sebep olur ve damarlar belirginleşir.

Yorgunluk: fazla televizyon ve bilgisayar ekranına bakarak gözleri yormak aynı zamanda az uyumak gözaltlarındaki ödeme neden olur.

Yaşlanma: Zaman ilerledikçe cildin incelmesiyle kan damarlarına yardımcı dokular(yağ dokusu ve kolajen miktarı) azalır bu sebeple damarlar belirginleşir.

Kötü beslenme: Yeterli olarak sebze meyve yememek, fazla şeker tüketmek, demir, protein, E,B,C ve K vitaminlerinin eksikliği morluklara sebep olabilir. Aynı zamanda çok fazla tuz tüketmek ödeme,yeterli olarak su içmemek gözlerde çöküklüğe sebep olur.

Sigara: Kanımızdaki oksijen miktarını azalttığı için gözaltında morluklar ortaya çıkabilir.

Peki, bu morluklardan nasıl kurtulabiliriz?

Bahsettiğimiz üzere düzgün beslenmek, sigara alışkanlıklarımızı hafifletmek, uyku düzenimize dikkat ederek günde 8 saat uyumamızda etkili olacaktır. Bunların yanı sıra da Acvit Göz Çevresi Bakım Kremini hekimler önermektedir.