Kozmetik ve Makyajı İlk Kim Buldu, Biliyor Musunuz?


Kozmetik ve Makyajı İlk Kim Buldu, Biliyor Musunuz ?

Kadınlar ezelde bu yana hem kendi cinsleri arasında en güzel olmayı, hem de karşı cinslere karşı güzel görünme dürtüsü ile yaşamışlar ve yaşamaya devam etmektedirler.

Vücutlarının her zaman sorunsuz ve pürüzsüz olmasını yeğlerler. Bu 13-60 yaş arası değişmez bir olgudur.

İlk Makyaj Ne Zaman Yapıldı ?

Kadınlar ilk makyajı M.Ö önce 3900 yılında Eski Mısır’da yapmıştır. Mısırlılar ilk makyajı güzel görünmek ve hava şartlarından korunmak adına yapmıştır.

Güzelleşmek için tebeşire benzeyen beyaz renkli toprak türü malzemeleri yüzlerine sürmüşlerdir. Göz çevrelerine sürdükleri sürmeye benzeyen kömür türü malzemeler ile göz çevrelerini renklendirmişlerdir. Ciltlerinin PH dengesini sağlayıp nemlendirmek adına da nemlendirici yağ ve otlardan kullanmışlardır. Yaptıkları heykeller ve anıtlarda gözlere ve yüze yapılan makyaj açık ve seçik belli olmaktadır.

Hatta önde gelen insanlar makyaj aletleri ve malzemeleri ile beraber gömüldükleri bilinmektedir. Yapılan kazılarda kavanozlarda veya büyük kabuklarda makyaj ve kozmetik malzemeleri çıkmaktadır.

Kozmetik ve makyaj yapımında bitkisel karışımlar ve hayvansala malzemeleri kullanmakta idiler. Eski Mısırlılar güzelliliğin yanı sıra çöl koşullarında ciltlerini bakımlı tutmak ve zararlı böceklerden korunmak içinde bu yollara başvurmuşlardır.

Diğer taraftan Antik çağda mineraller, bitkiler ve hayvanlar tanrılarla anılmıştır. Hatta bunlardan yapılan kozmetik ve makyaj malzemeleri kutsal sayılmıştır. Sürmenin nazandan koruduğu o günden bu güne nazandan koruduğu inancı bazı kesim insanlarda mevcuttur.

Şaşırtıcı tarafı da o günde üretilen bugün otantik sayılan makyaj ve kozmetik malzemelerinin Mısır’da satıldığına şahit olmaktayız.

Eski Mısırlı kadınların güzelleşmek adına yüzlerine sürdükleri tebeşir tozu, bitkisel karışımlardan yaptığı kozmetik bugün laboratuarda kimya mühendisleri, kimyager, biyolog ve doktorlar tarafından üretilen bitkisel karışımlar olarak insanların hizmetine sunulmaktadır.


İlgili Makaleler :

Tüy Problemi
Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalı ?
Selülit İçin Ne Yapmalı ?
Kaş ve Kirpik Sorunu