Cildinizi Kışa Hazırlamak İçin Öneriler


Cildinizi Kışa Hazırlamak İçin Öneriler

Kış ayları hem kadın hem erkeklerin ciltlerini düzenli olarak nemlendirmeye dikkat etmesi gereken aylardır. Soğuk, yağ bezlerimizi yavaşlatarak cildimizin de hassaslaşmasına neden olur. Bu nedenle cildimizde sık sık kırışıklıklar, kızarıklıklar ve kurumalar karşımıza çıkmaya başlar. Ancak kış ayları güneşin daha etkisiz olması nedeniyle lazer gibi operasyon gerektiren uygulamalara daha elverişlidir. 

Kışa Uygun Cilt Kremi Seçimi

Cildinizi kış aylarında mutlu etmek için bazı cilt bakım ürünlerinizi de kışa uygun seçmeniz gerekir. Özellikle ihtiyacınız olan ürünler; yüz temizleme jeli, yenileyici ve nemlendirici krem, el bakım kremi, gözaltı kremi, şampuan ve saç kremidir. Bu ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ürünlerin alkol içermemesi ve doğal olmasıdır. Alkol cildi kurutur. Bu nedenle, tonik gibi ürünler de kışın cilde uygulanmaz.

Sıcak Su Kullanmaktan Kaçının

Özellikle cildiniz normalde de kuruysa, yüzünüzü köpürmeyen ve mümkün oldukça doğal yağlarla yapılmış cilt temizleyicilerle temizlemelisiniz. Bu işlemi günde yalnızca bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Cildinizi yıkadıktan sonra iyi kuruladığınızdan da emin olmalısınız. Ayrıca, ne kadar cazip gelse de, banyoda veya yüzünüzü ve ellerinizi yıkarken mümkün olduğunca sıcak su kullanmaktan kaçının. Banyodan sonra vücudunuzu ve vücudunuzun kurumaya en yatkın bölgelerini kremlemeniz de cildinize iyi gelecektir. Aylardan Ocak olsa bile güneş kremi kullanmalısınız. Bu, cildinizin lekelenmesini önleyecek ve nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Kendinizi Sıcak Tutun Ve Beslenmenize Dikkat Edin

Vücudunuzu sıcak tutmak da cildinizi korumaya yardım edecektir. Bunun için eşarp, şal veya atkı, kalın çoraplar, eldiven ve yün bereler kullanabilirsiniz. Kreminizi sürerken veya makyaj yaparken eşarbınıza leke bulaşabilir. Böyle bir durumda ipek eşarp nasıl yıkanır rehberi işinize yarayabilir.

Kışın sağlıklı beslenmek de hem günlük enerjiniz, hem vücut hem de cilt sağlınız için en önemli faktörlerdendir. Cildin beslenmesine ve güçlenmesine yarayan vitamin, mineral, antioksidan ve doymamış yağlar tükettiğiniz besinlerden gelir. Bu besinlere örnek olarak; salatalık, zeytinyağı, avokado, Omega 3’ü yüksek balıklar, havuç  ve portakal gibi vitamin oranı yüksek meyveler verilebilir. Beslenmenin yanı sıra bol bol su içerseniz cildinizin kurumaması için ekstra önlem almış olursunuz.

Peki Cilt Kuruduğunda Ne Yapılmalı?

Çoğu kadının yaptığı bir hata, cildi kurumasına rağmen fondöten ve kapatıcı kullanmaya devam etmesidir. Ancak bu durumda makyajı bir kenara bırakmalı ve cildinizi iyi bir peeling maskesiyle ölü ve dökülen deriden kurtarmalısınız. Cildinizin yenilenmesine izin vermeniz gerekir, bu süreçte de makyajdan bir müddet uzak durmanız, cildi sürekli temizlemek zorunda kalmamanızı sağlayacaktır. Yalnızca banyodan sonra kışa uygun yağlı yapıda bir cilt maskesiyle cilt temizliği veya üç-dört günde bir peeling yapıp, gece yatmadan önce de anti-aging kremi sürebilirsiniz.